Czym są zintegrowane systemy bezpieczeństwa?
Rynek zabezpieczeń obfituje w zaawansowane technologicznie rozwiązania, pozwalające maksymalizować użyteczność systemów bezpieczeństwa w różnego rodzaju obiektach. Jednym z takich rozwiązań są zintegrowane systemy bezpieczeństwa. Ich podstawę stanowi innowacyjne oprogramowanie, które łączy ze sobą wszystkie zainstalowane w jednym budynku lub obiekcie zabezpieczenia. Na czym opiera się jego działanie? W jakich budynkach sprawdzają się zintegrowane systemy bezpieczeństwa?
Zintegrowane zarządzanie bezpieczeństwem obiektu
Nowoczesne zarządzanie bezpieczeństwem obiektu polega na stałym monitorowaniu pracy całej infrastruktury technicznej systemów bezpieczeństwa i automatyki na jego terenie. Zintegrowany system zabezpieczeń to propozycja warta uwagi, szczególnie jeśli kwestia dotyczy ochrony budynku o dużej powierzchni użytkowej lub kompleksu budynków. Połączenie istniejących w obiekcie instalacji w jeden spójny system zarządzania bezpieczeństwem zwiększa stopień ochrony i usprawnia korzystanie z obiektu. Rozwiązanie to dedykowane jest przede wszystkim firmom i instytucjom, które wymagają szczególnej ochrony, takim jak np. banki, obiekty wojskowe, obiekty przemysłowe, magazynowe, szpitale, urzędy administracji publicznej, zakłady energetyczne, chemiczne czy wodociągowe. Zintegrowane systemy bezpieczeństwa znajdują także zastosowanie w galeriach handlowych, obiektach rekreacyjnych, hotelach i biurowcach.
Które systemy ochrony można ze sobą zintegrować?
W każdym z wymienionych wyżej obiektów istnieją systemy i instalacje zabezpieczające przed wtargnięciem na ich teren osób niepowołanych, oraz przed innymi niepożądanymi zdarzeniami, np. pożarem. Zintegrowany system bezpieczeństwa pozwala zarządzać nimi wszystkimi w jednym oprogramowaniu. Oto krótka lista instalacji, które można ze sobą zintegrować:
- system monitoringu (CCTV),
- system antynapadowy,
- system antywłamaniowy,
- system kontroli dostępu,
- system przeciwpożarowy.
Niektóre oprogramowania pozwalają na zintegrowanie dodatkowych zautomatyzowanych instalacji, takich jak np. system oświetleniowy, instalacja cieplna, klimatyzacyjna czy system wind.