Czym są zintegrowane systemy bezpieczeństwa?

Przejdź do naszych usług

Czym są zintegrowane systemy bezpieczeństwa?

16 cze 2021
mężczyzna sprawdza system na telefonie

Rynek zabezpieczeń obfituje w zaawansowane technologicznie rozwiązania, pozwalające maksymalizować użyteczność systemów bezpieczeństwa w różnego rodzaju obiektach. Jednym z takich rozwiązań są zintegrowane systemy bezpieczeństwa. Ich podstawę stanowi innowacyjne oprogramowanie, które łączy ze sobą wszystkie zainstalowane w jednym budynku lub obiekcie zabezpieczenia. Na czym opiera się jego działanie? W jakich budynkach sprawdzają się zintegrowane systemy bezpieczeństwa? 

Zintegrowane zarządzanie bezpieczeństwem obiektu

Nowoczesne zarządzanie bezpieczeństwem obiektu polega na stałym monitorowaniu pracy całej infrastruktury technicznej systemów bezpieczeństwa i automatyki na jego terenie. Zintegrowany system zabezpieczeń to propozycja warta uwagi, szczególnie jeśli kwestia dotyczy ochrony budynku o dużej powierzchni użytkowej lub kompleksu budynków. Połączenie istniejących w obiekcie instalacji w jeden spójny system zarządzania bezpieczeństwem zwiększa stopień ochrony i usprawnia korzystanie z obiektu. Rozwiązanie to dedykowane jest przede wszystkim firmom i instytucjom, które wymagają szczególnej ochrony, takim jak np. banki, obiekty wojskowe, obiekty przemysłowe, magazynowe, szpitale, urzędy administracji publicznej, zakłady energetyczne, chemiczne czy wodociągowe. Zintegrowane systemy bezpieczeństwa znajdują także zastosowanie w galeriach handlowych, obiektach rekreacyjnych, hotelach i biurowcach.

Które systemy ochrony można ze sobą zintegrować?

W każdym z wymienionych wyżej obiektów istnieją systemy i instalacje zabezpieczające przed wtargnięciem na ich teren osób niepowołanych, oraz przed innymi niepożądanymi zdarzeniami, np. pożarem. Zintegrowany system bezpieczeństwa pozwala zarządzać nimi wszystkimi w jednym oprogramowaniu. Oto krótka lista instalacji, które można ze sobą zintegrować:

  • system monitoringu (CCTV),
  • system antynapadowy,
  • system antywłamaniowy,
  • system kontroli dostępu,
  • system przeciwpożarowy.

Niektóre oprogramowania pozwalają na zintegrowanie dodatkowych zautomatyzowanych instalacji, takich jak np. system oświetleniowy, instalacja cieplna, klimatyzacyjna czy system wind.