Na czym polega gaszenie aerozolem?

Przejdź do naszych usług

Na czym polega gaszenie aerozolem?

18 paź 2021
gaśnica

Generatory gaszącego aerozolu to nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie przeciwpożarowe stosowane jako alternatywa dla instalacji tryskaczowych, urządzeń gaśniczych CO₂, proszkowych, pianowych i gazowych. Używane są głównie w dużych obiektach takich jak magazyny, hale przemysłowe, garaże, kotłownie, serwerownie, centrale telefoniczne i inne. Jak przebiega gaszenie aerozolem i czym różni się od innych metod? Przeczytaj poniższy wpis. 

Aerozol gaśniczy ma podobne właściwości do proszków gaśniczych klasy BC. Nadaje się do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych, do gaszenia instalacji elektrycznych niskiego i średniego napięcia, a także niektórych ciał stałych i płynnych materiałów palnych. Gaszenie pożaru aerozolem polega na przerwaniu łańcucha reakcji spalania, czyli związaniu wszystkich niestabilnych cząstek płomienia przez aktywne cząsteczki składników aerozolu, którymi są metale alkaliczne. Zanim aerozol pojawi się na wylocie dyszy, przechodzi przez system chłodzący. 

Jakie są zalety generatorów aerozoli? 

Generator zostaje uruchomiony elektrycznie przez system automatycznego wykrywania pożaru albo termicznie przez zapalenie się termoczułego lontu. Systemy gaszenia aerozolem są doceniane przez klientów, ponieważ:  

  • nie wymagają urządzeń pomocniczych, skomplikowanych instalacji rurowych, zbiorników wodnych ani ciśnieniowych, ani specjalnie wydzielonych pomieszczeń; 
  • są łatwe w montażu; 
  • nie wywołują obniżenia zawartości tlenu w powietrzu; 
  • nie szkodą warstwie ozonowej; 
  • są wydajne. 

Koniecznie kupuj generatory aerozoli od sprawdzonych dostawców. W Polsce oznaczone są one certyfikatem zgodności CNBOP. Aerozole są skuteczne nawet w przypadku pożarów z grupy A, o ile są w fazie palenia powierzchniowego. Jeśli stężenie gaśnicze zostanie utrzymane przez jakiś czas, to ogniska żarzenia same wystygną z powodu braku płomieni. Aerozole są polecane także w przypadku ryzyka pożaru urządzeń elektrycznych, ponieważ są one dielektrykami. Ich obecność w powietrzu nie powoduje tzw. przebić.