Co należy wiedzieć o generatorach aerozolu gaśniczego?

Przejdź do naszych usług

Co należy wiedzieć o generatorach aerozolu gaśniczego?

21 lut 2022
gaśnica

Generatory aerozolu gaśniczego to nowoczesne urządzenia używane do gaszenia pożarów klas ABC i F. Stosuje się je głównie w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie niemożliwe jest zastosowanie instalacji wodnej. Dowiedz się, jak zbudowane są i jak działają generatory aerozolu gaśniczego. 

Tradycyjne środki gaśnicze wykorzystują zasadę obniżenia temperatury, odcięcia lub obniżenia dostępu tlenu potrzebnego do procesu spalania. Zasada działania generatorów aerozolu gaśniczego polega na przerwaniu łańcucha reakcji spalania poprzez związanie wolnych rodników ze specjalnym aerozolem gaśniczym powstałym z przekształcenia materiału stałego. W ten sposób płomienie zostają całkowicie wyeliminowane. W powietrzu pozostaje normalny poziom tlenu. Metoda generuje minimalną ilość zanieczyszczeń. 

Generatory aerozolu gaśniczego mają postać pojemników w kształcie walców wykonanych ze stali kwasoodpornej. Są bardzo wytrzymałe, a zakres temperatur, w jakich mogą pracować, waha się od -45 do +70 stopni Celsjusza. Dostępne na rynku są zarówno urządzenia przenośne, jak i montowane na stałe, których instalacja jest szybka i prosta, nie wymaga przy tym przebudowy pomieszczeń. Montaż musi być jednak przeprowadzony przez specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje. Do uruchomienia generatora potrzebny jest wyzwalacz taki jak przycisk przeciwpożarowy i zasilacz, autonomiczny czujnik temperatury USP, przewód termiczny przy temperaturze powyżej 172 stopnie Celsjusza. 

Gdzie sprawdzą się generatory aerozolu gaśniczego? 

Potwierdzono wysoką skuteczność generatorów w przypadku pożarów grupy A, B, C, F oraz pożarów urządzeń elektrycznych pod napięciem do 36 kV. Generatory aerozolu gaśniczego sprawdzają się w dużych i trudno dostępnych pomieszczeniach takich jak na hale produkcyjne, magazyny, serwerownie, maszynownie, kotłownie, archiwa, pomieszczenia techniczne i inne. Mogą stanowić samodzielne urządzenie lub być częścią systemu przeciwpożarowego. Są bezpieczne, efektywne, niezależne od zewnętrznego źródła prądu.