Jak działa obwodowa ochrona obiektów?

Przejdź do naszych usług

Jak działa obwodowa ochrona obiektów?

30 cze 2022
dom

Obwodowa ochrona obiektów jest jednym z najczęściej stosowanych systemów alarmowych. Jaką technologię wykorzystuje ten system? Gdzie jest najczęściej stosowany? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Ochrona obwodowa obiektów to zewnętrzny system alarmowy, który powiadamia w momencie, gdy zostaje naruszona wyznaczona strefa. Dzięki alarmowi możliwe jest natychmiastowe poinformowanie odpowiednich służb. Nowoczesne systemy pozwalają na inteligentne zarządzanie i wykrywanie zdarzeń w sposób zdalny przez całą dobę. System natychmiast wykrywa wszystkie obiekty, osoby i pojazdy, które zbliżają się do granicy obiektu.

Jakie technologie wykorzystuje się w obwodowych ochronach obiektów?

Do tego typu ochrony stosuje się różne systemy detekcji. Wśród nich jednymi z najbardziej popularnych współcześnie są cyfrowe bariery mikrofalowe. Zastosowanie sygnału cyfrowego było dużym przełomem w tego typu systemach. Precyzyjna analiza sygnału pozwala na skuteczną detekcję naruszenia wyznaczonej strefy i zmniejsza ryzyko fałszywych alarmów. Możliwa stała się także integracja systemu z oprogramowaniem na komputer lub smartfon, która umożliwia zdalne monitorowanie pracy ochrony obwodowej, składającej się z nadajników i odbiorników mikrofalowych w czasie rzeczywistym.

Inne nowoczesne urządzenie to Sensor HF500R, którego działanie polega na analizie odbić od intruza fali elektromagnetycznej, którą emitują i odbierają sensoryczne kable – nadawczy i odbiorczy, rozmieszczone na granicy chronionego obszaru. Kable montuje się pod ziemią, są więc zupełnie niewidoczne dla intruza naruszającego granicę. Sensor HF500R wykorzystuje w swojej pracy kabel „cieknący”. Wykrycie go jest prawie niemożliwe z powodu niskiej emisji promieniowania.

Gdzie stosuje się ochronę obwodową?

Obwodową ochronę stosuje się najczęściej na dużych powierzchniach takich jak obiekty wojskowe, lotniska, elektrownie, stacje paliw, zakłady karne, zakłady przemysłowe. Coraz częściej jednak montuje się ją także na prywatnych posesjach.