Jak wygląda ochrona przeciwpożarowa serwerowni?

Przejdź do naszych usług

Jak wygląda ochrona przeciwpożarowa serwerowni?

14 paź 2022
serwerownia

Zagrożenie pożarowe oznacza ryzyko znacznych strat materialnych, a także niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia osób przebywających wewnątrz budynku. Sposobem na poprawę sytuacji w tym obszarze jest montaż stałych urządzeń gaśniczych. Ważne, by ich działanie było bezpieczne dla znajdującego się w pomieszczeniach wyposażenia i przebywającej w nich obsługi. Ma to znaczenie zwłaszcza w takich miejscach jak serwerownie, hale produkcyjne i magazynowe. Sposobem na uchronienie się przed skutkami ognia jest zastosowanie nieodpowiedniego systemu gaszenia pożaru w postaci systemów aerozolowych. Przekonajmy się, jak działają i zobaczmy, co można dzięki nim zyskać.

Jak działają aerozolowe systemy gaśnicze?

Walka z pożarem wymaga zastosowania środka gaśniczego, który schłodzi powierzchnie substancji, które mogą się zająć ogniem oraz ograniczy dostęp tlenu koniecznego do podtrzymywania reakcji spalania. Tradycyjne stałe urządzenia gaśnicze wykorzystują wodę lub gaz. Korzystanie z wody nie sprawdzi się jednak w przypadku urządzeń pracujących pod napięciem oraz zawierających układy elektroniczne. Gaz z kolei nie może być użyty w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Gaszenie aerozolem polega na rozprowadzaniu środka gaśniczego przypominającego zawieszony w powietrzu pył. Nie jest on szkodliwy ani toksyczny dla ludzi, nie powoduje też spięć, ani uszkodzeń podzespołów elektrycznych i elektronicznych, a przy tym bardzo łatwo można usunąć wszelkie jego pozostałości.

Co daje użycie systemów aerozolowych?

Wielkim plusem systemów aerozolowych jest to, że nie potrzebują one rozbudowanej infrastruktury, a więc ingerencji w konstrukcję obiektu. W pomieszczeniach wystarczy zainstalowanie generatorów aerozolu i systemu wykrywającego zagrożenie oraz sterującego ich działaniem.